21 Ekim 2015 Çarşamba

Kitap Yorumu: Sevme Sanatı-Erich Fromm

Kesinlikle herkesin okuması gereken gerçek sevgiyi anlatan bir kitap. Çok büyük bir ilgiyle bir günde bitirdim. Gerçek sevginin nasıl olduğunu mantığa dayalı gerçekçi bir şekilde anlatıyor. Yazarın kendi hayatından, eşine, çevresindeki insanlara yaklaşımından, iletişiminden kesitler var.
Sevmenin insanın karşısındakine değil kendine bağlı olduğunu anlatıyor, insanın önce kendini sevmekle başlaması gerektiğini...

''Sevmek bir sanatsa bunu öğrenmek isteyen kişi bilgi sahibi olmalıdır ve öğrenmekten kaçınmamalıdır.'' diyor yazar.
Aslında ne kadar bencilce sevdiğimi anladım ben bu kitabı okurken ve büyük ihtimalle çoğu insan benim gibi seviyor. Ama yazar bizim bencilce sevgilerimizden çok daha öte gerçek sevgiyi anlatmış. Ayrıca kitapta farklı düşünürlerden, yazarlardan alıntılara da yer verilmiş.

Bu kitabın herkese çok şey katacağını düşünüyorum ve herkese okumasını öneriyorum özellikle de ilişkilerinde sürekli sorun yaşayan insanların.
 Ve kitaptan bir alıntıyla tamamlıyorum yazımı:

Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şey sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.
Oysa anlayan biri hem sever hem fark eder hem de görür...
Bir şeyde ne kadar bilgi varsa o kadar büyük sevgi vardır...
Bütün meyvelerin çileklerle aynı zamanda olgunlaştığını zanneden biri,
Üzümleri hiç tanımamış demektir.
                               -PARACELSUS

4 yorum:

 1. bloğunuz hayırlı olsun:)
  bu kitabı seneler önce okumuştum, çok güzeldi gerçekten. Gary Chapman'ın 5 sevgi dili de çok iyidir; sevginin gösterilmesine ilişkin olarak, asıl aktarılmak istenen fakat karşı tarafça yanlış algılanan mesajları ilişkiler üzerinden örneklerle anlatır. üniversitedeyken okumuştum onu da, yine okuyasım geldi ama:)

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim elimdeki kitaplar bitince onu da okuyacağım mutlaka :))

  YanıtlaSil
 3. okudum ya nefis kitap. bak bu yazarın çok önemli bi kitabı daha var. "sahip olmak ya da olmak" oku bence. okuduğun dal açısından da ilgilendirebilir ki seni :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım:Sawako Kuronuma